Manapság rengeteg kutyás sportolási lehetőség közül választhatunk. Igyekeztem összeszedni neked a teljes repertoárt, de folyamatosan bővül a lista, így amit ma ismerünk holnap már lehet, hogy kevés lesz. Ez egy összefoglaló bejegyzés, amire tekints egy térképként, melyet folyamatosan hónapról hónapra fogunk mélyíteni és egyre részletesebbé tenni.
Miért jó kutyával sportolni?
Mondhatnám elcsépelten, hogy számtalan előnye van és már meg is tettem, de megemlítek azért pár kulcspontot, melyek talán a legfontosabb előnyei a kutyával való sportolásnak.
Kapcsolat – Építi a kettőtök közötti köteléket, erősödik a bizalom és egyre nagyobb összehangba kerülsz a kutyáddal. Tapasztalatból mondom minél többet sportoltok együtt, annál jobban fogjátok imádni egymást és az együtt töltött időt.
Egészség – Nem csak a kutyád, de a saját egészségedre is jó hatással van a mozgás. Tudtad, hogy az egészséges testsúllyal rendelkező kutyák évekkel tovább élhetnek a túlsúlyos vagy elhízott társaiknál? Valószínűleg tudtad, csak nem sejtetted.
Irányíthatóság – Aki sportolt bármit is az életben az tudja, hogy a sport mindig együtt jár a fegyelemmel és az önuralommal. Nincs ez másként a kutyás sportok világában sem. Mondanom sem kell, amit a pályán megtanultok, akarva akaratlanul át fog terjedni a hétköznapokra is.
Önbizalom – Nem meglepetés számodra sem, hogy ez az előny is mindkettőtökre igaz lesz. Már a kisebb sikerek is hatalmas töltetet adnak nektek. Minden egyes kis nehézség leküzdése épít titeket és minél több ilyen élményben lesz részetek, annál magabiztosabbak lesztek.
Cél – Na igen, a cél. Az mindig segít előre menni, lehet evickélni és szépen haladgatni előre, de az igazi tempó az akkor jön a fejlődésben, amikor célokat hajszolsz. Ha van egy sport, ami beszippant biztos vagyok benne, hogy céljaid is hamar kirajzolódnak majd.
Hogyan válasszunk sportágat?
Mindenekelőtt érdemes körül nézni, milyen lehetőségeink vannak. Bár rengeteg sportolási lehetőség van Magyarországon és az ország nem nagy, az egyik korlátozó tényező mégis pont a távolság lehet, sajnos nincs minden nagyvárosban mindenre lehetőség. Sőt valójában ha csak 50 km-es körzetben nézünk körül, a fővárost kivéve, elég szűkösek a lehetőségeink. Szóval a legtöbb esetben számolnunk kell idő és üzemanyag költséggel. Minden sporthoz szükség lesz felszerelésre, általában pályára, edzőre és segítőre is. Tudnunk kell a saját határainkat és kutyáinkét egyaránt. Egyrészt ezeket fogjuk feszegetni, másrészt sokkal gyorsabban és könnyebben érjük el sikereinket, örömeinket ha mind a kutyánk mind a saját habitusunknak, képességeinek megfelelően választunk.
Hogyan miért alakultak ki a kutyás sportok
A kutyás sportok kialakulását tekintve azt gondolom az egyik leggyakoribb ok, hogy képesek legyünk megőrizni és fejleszteni a kutyaállományt, annak ellenére, hogy az eredeti munka tenyésztési cél már szinte teljesen megszűnt. De persze manapság nem csak olyan sportok vannak, amelyek fajtajelleget őriznek, egyre több olyan sportág alakul, amely már csak a szórakozás és a gazdával való kapcsolatépítés jegyében alakul. Az emberiség történetében mindig meghatározó szerepe volt a versenyzésnek, így a kutyás sportok mindegyikébe is meg van ez a lehetőség. A verseny célt ad, kitartást tanít, lehetőséget teremt képességek összemérésére és ne feledjük azt sem, hogy kiváló szórakozást nyújt a nézőközönségnek.
Milyen kutyás sportolási lehetőségek vannak Magyarországon?
Kutyás sportok melyek az eredeti értékek megőrzése érdekében jöttek létre
(kattints a sport nevére és máris tovább visz)
- Szánhúzás
- Terelés
- Vadászati stílusokat imitáló sportok (retrieversport, agárpálya, vaddisznózás stb.)
- Mantrailing (személykeresés) – Nyomkövetés
- FH – Nyomkövetés
- IGP – Őrző-védő, Engedelmes, Nyomkövetés,
- Mondioring – Őrző-védő, Engedelmes
- IronDog – Őrző-védő, Engedelmes, Atlétika
- Obedience – Engedelmes
- Rally obedience – Engedelmes, akadálypálya
Kutyás sportok a természetben
(kattints a sport nevére és máris tovább visz)
- Dogtrekking – kutyás túrázás
- Canicross – kutyás terepfutás
- Dogscooter – kutyás tereprollerezés
- Bikejöring – kutyás terepbiciklizés
- SupDog – kutyás evezés
Atlétikai kutyás sportok
(kattints a sport nevére és máris tovább visz)
- Agility
- Flyball – akadálypályás sprint váltó – csapatsport
- Falmászás
- Futópad
- Függeszkedés
- Kötélhúzás
- Dog diving/ Dock jumping – medencés távolugrás
- Magasugrás
- Távolugrás
- Úszás
- Súlyhúzás
Végezetül pedig egy lista azokról a kutyás sportolási lehetőségekről melyek igazán a látványosságra törekednek
(kattints a sport nevére és máris tovább visz)
- Puller – Running és Jumping
- Frizbi – Távolsági és Freestyle
- Dogdancing – Freestyle és Heelwork to music
- Hoopers – Az agility-hez hasonló fizikailag könnyebb sport
Vannak dolgok amikre figyelni kell minden sport esetében
- Előzetes és folyamatos orvosi vizsgálatok, szűrések
- Bemelegítés, levezetés
- Állóképesség fejlesztése
- Fitnesz feladatok
- Fizioterápiás feladatok
- Megfelelő táplálás
- Megfelelő táplálékkiegészítők
- Megfelelő pihentetés
- Megfelelő testsúly
Szerettem volna egy viszonylag rövid összefoglaló, de átlátható bejegyzést a kutyás sportokról. Remélem sikerült meghoznom a kedved és találtál olyan újdonságokat, amik felkeltették érdeklődésedet. Igyekszem, sőt igyekszünk bővíteni folyamatosan a sportokkal kapcsolatos bejegyzést, hogy egyre több és egyre pontosabb információkat szerezhess a kutyáddal való sportolási lehetőségekről.