Elrepült a második hét is. Rosszaságból minden napra jutott, hétfőn a szemetes kelt ki magából és a Conorral való közös buli vége az lett, hogy új helyet kerestünk neki. Nyugi-nyugi csak a kukának. Persze azért az igazán nagy buli hatását másnap is érzi az ember. Így keddre jutott az emészthetetlen törlőkendő kiszabadítása, nincs mit tenni ha önerőből nem megy, akkor kezességet kell vállalni a gazdának. Szerdára seprű, csütörtökre kerti slag, péntekre a locsolófej , szombatra pedig a konyha asztal lerámolása baba kekszek, abonettek bepuszilása volt a kis herceg „to do” listáján (teendők listája). Ráadásként, aki összevissza eszik, annak lesz alapanyagai az éjszakai festészethez, szobrászathoz és nem lesz kedve a tréninghez. Tehát egy két gyakorlás megint elmaradt, de jutott helyére tenni való, hiszen arról mindig gondoskodik, hogy ne unatkozzak. Valójában rámutat a rendszer hiányosságaira, az asztal szélén már nem lesznek elérhető zacskók, a kerti slag is vagy össze lesz tekerve vagy ha lusta maradok ezen a téren, akkor majd rövidül, amíg elég hosszú. Aztán majd veszek másikat. A locsolófejeket viszont ezentúl bezárva fogom tárolni. Mit is mondhatnék a házba lassan már szép rend lesz cipők szekrénybe, ruhák szárító helyett, már a szárítógépből mennek a szekrénybe. Conor csak rámutatott, ha bent végeztünk, kint is akad még dolgunk.
A szobatisztaság terén már csak az éjszakai 1-2 balesetet kellett megoldani a héten, amit a bokszba zárt éjszaka segítségével sikerült abszolválni (sikeresen befejezni). Ugyanis kis hősünk minden éjszaka elvégezte a dolgát, majd neki állt kiabálni, hogy neki ki kell mennie. Ő futhatott a friss levegőre én meg szagolhattam azt, amit ő se bírt. Ezért úgy döntöttem, inkább felkelek háromszor ha kell, de többet nem takarítok bent szobatisztasági hiányosság miatt. Szerencsémre csak egyszer kelt fel éjjel kiengedtem megtörtént aminek meg kellett történnie és utána már feküdhettünk is vissza. Mindenki a saját helyére, természetesen. Úgyhogy ez a része is kész a dolognak. A hét másik fénypontja a „fúj” vezényszó, szegénykém biztos ezt hallotta a legtöbbet, mert meglepően jól működik, büszke is vagyok a kis bélpoklosra.
Milyen leckék voltak a héten?
Ismét sikerült 5 leckét felvenni, a címekre kattintva eléritek mindet, illetve alájuk írok pár sort, amit fontosnak találok elmondani.
6. rész – Zsákmány játék
Nem csak az őrző-védő alapja lehet, egy rongyos, köteles játék a kis kutyával. Hanem nagyon jó játék tud lenni a huzakodás és erősíti a kutya zsákmány ösztönét ha jól csináljuk. Ami segíteni fog a labda megszerzésének ösztönzésében is.
Pár hasznos tipp: tedd „élővé” a csalit, ha megfogta hagyd, hogy ő mozgassa csak tarts ellent. Ha beledolgozik vagy jobbat fog, mint eddig kapja meg. Hagyd nyerni nyugodtan vigye el a kedvenc helyére. Miután picit nála volt és elengedi vagy csak rágcsálja,óvatlan pillanatba lopd el a rongyot és kezdődjön újra a játék. Csúcson kell, abba hagyni, amíg szeret játszani, ha elkezdte unni már túl vagy rajta és nem lesz jobb hidd el. A kölyök kutyát ne lógasd kérlek a csalin. Egy felvételen lehet jól mutat, de véletlen nem sikerül, akkor többet árt mint használ.
7. rész – Forgás
Egyszerű saját tengely körüli forgás, amit azért tanítok mindig, mert fejleszti a kutya mozgás koordinációját. A saját testét jobban uraló kutya, pedig bármit is csinálunk, jobban fog teljesíteni. Mind két irányba érdemes gyakorolni.
8. rész – Tolatás
Ez nálam a Stop vezényszó, ahogyan az állítás is. Tehát a kezdő pozíció felvétele, ugyanúgy történik csak sokkal hosszabban vezetem hátra a kutyust. Szintén jó készség fejlesztő és hasznos a menetelésnél is.
9. rész – Helyben maradás
Ez egy türelem játék, de alap minden téren. Azt szoktam mondani, olyan mint egy falazás. Ha sietve kapkodva összedobáljuk, kihagyunk pár téglát. Akkor könnyen szétesik. Minden egyes pillanat amikor a kutya helyben maradt és lejutalmaztad, akkor a tégla beépült, úgy ahogy kell. Ez a tégla a kezdetben idő és távolság kihívás tengelyeken működik. Később a zavaró tényezők teszik három dimenzióssá a feladatot. Ezzel azt akarom mondani, hogy vagy az időt nyújtjuk vagy a távolságot. Egyszerre egyet és ha az sikerült, akkor jöhet a következő kihívás. Pl. 1 másodpercig helyben marad, következő lépés 1,5-2 másodperc az sikerült, akkor messzebb viszem a kezem az sikerült, akkor 3 másodpercet várok aztán 4-et, majd megint a távolságot növelem, de az idő marad vagy csökken. Elérhető feladat kell, de kihívásnak is kell lennie.
10. rész – Gyakorlás
A gyakorlás, ahogy már írtam napi 2-szer 5 perc és ezt mind az etetéssel párhuzamosan. Hiszen a jutalom a reggeli vagy éppen a vacsora. Több feladatot fűzök össze. Egy kis ismétléssel és kihívás növeléssel kezdünk, egy feladatot 2-3-szor. Úgyhogy a 3. már valamiben jobb legyen, mint az első. Egyszerre egy dolgot érdemes kitűzni célként. Például ültetésnél vagy a tempó vagy a pozíció formája az amit választok egy alkalomra. A tréning második fele, pedig az új lecke ha van. Nem kell minden nap újat tanulnia, kell az ismétlés és a pihenés is. Különben olyan lesz, mint a vizsga előtt hajrázó tanuló és neki áll összekeverni a szezont a fazonnal. A tréningnek jó hangulatba kell telnie és a tetőfok környékén kell abbamaradnia, tehát nem fog mindig elfogyni a kaja. Főleg az elején, amikor még kitapasztaljuk, hogyan tudjuk jól beosztani az időt és az élelmet. Ilyen esetekben a megmaradt tápot a tálból eheti meg a tied vezényszó elhangzása után, addig ugyanis nem engedem a kajához. Jó gyakorlást mindenkinek, jövő héten is érkezik 5 videó és egy összefoglaló blogpost.
Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.