Ahogy ígértem kicsit bővebben is kifejtve írok a leggyakoribb mozgásszervi betegségekről. Elsőként nézzük meg a gerincbetegségeket.
Mik is alkotják a gerincoszlopot?
- csontozat, melynek részei a csigolyák (csigolyatípusokat szakaszonként határozzuk meg, ezek alapján beszélhetünk 7 nyaki, 13 háti, 7 ágyéki, 3 keresztcsont egybenőve és akár 20-23 farokcsigolyákról), a gerinccsatorna és a bordák
- izomzat pedig erős nyújtóizomzatból és gyengébb hajlítóizmokból áll.
Kutyák esetében elég gyakran tapasztalható nyak- vagy hátfájás. Mivel nagyon sok betegség jelentkezhet fájdalommal ezen a területen, viszonylag nehéz lehet diagnosztizálni őket. Nézzük ezek közül meg a leggyakoribbakat.
GERINCBETEGÉSGEK:
Porckorongsérv
Már szinte népbetegség a kutyák körében.
A porckorongsérvnek két fajtáját különíthetjük el.: Hanesen 1 és Hansen 2. Mi a különbség a kettő között?
Hanesen 1
Általában 4-7 éves korban jelentkező betegség, főleg a rövid lábú fajtáknál (tacskó, shi-tzu stb.). A porckorong, a csigolyák közötti rázkódásokat csökkentő képlet, melynek két része van, egy külső fibrózus gyűrű, és belül egy „kocsonya-szerű” anyag. A porckorongok degenerációjával (átszakadásával) ez a belső anyag átalakul egy „túró-szerű” anyaggá, így már alkalmatlan arra, hogy csökkentse a rázkódásokat. A folyamatos erőhatásoktól a külső gyűrű átszakad és a belső anyag betüremkedik a gerinccsatornába. Általában hirtelen alakul ki, ilyen a klasszikus „tacskóbénulás”. A műtét csak a bénulástól számított 24 órán belül hatásos, gyors beavatkozás szükséges.
Hansen 2
Amennyiben nem szakad át a külső gyűrű, hanem a porckorong önmagában előtüremkedik – nyomva a gerincvelőt- szintén panaszokat okozhat. Ez inkább idősebb korban és lassan jön elő. Ebben az esetben a mozgás fájdalommal jár, de nem bénul le a kutyus.
Tünetei
Lehetnek: – fájdalom, – merevség, – kiesési tünetek, – kiesik a helyzetértékelési reflexe, – megszűnhet a mély fájdalomérzet, – probléma adódhat a vizelet és bélsár ürítés során, – bénulás léphet fel.
Sajnos sima röntgennel nem diagnosztizálható csak MRI-vel.
Kezelése
történhet hagyományosan (szteroiddal, nem szteroiddal) és nem hagyományosan (akupunktúra, fizioterápia, gyógynövények és egyéb alternatív gyógymódokkal).
(Forrás: https://orthovet.hu/treatment/porckorong-serv-discus-hernia/)
CEC: Cauda Equina Szindróma „lófarok kompresszió”
Főleg nagy-, vagy óriástestű, gyakrabban kan kutyákban jelentkezik ez az elváltozás. Ritkábban előfordulhat közepes, vagy kistestű kutyákban.
Ez egy térszűkítő folyamat, mely során az utolsó ágyékcsigolyai és keresztcsonti tájon, gerincvelői összenyomás történik. Mindez lehet:
– porckorongsérv
– szalagok vastagodása
– LS instabilitása
– ízületi porckopás
Fentiekből is kiderül, hogy a CEC nem egy konkrét betegség, hanem egy tünetegyüttes.
Tünetei
Kis kedvencünknek nehézkes a felkelés, nehezebben mozog, nem szívesen lépcsőzik, nincs kedve játszani, imbolyogva jár, kan kutyák nem emelik a lábukat vizeletürítéskor. Megjelenik a csapott far tartása, farok kergetése, fájdalom. Súlyosabb esetben helyzetérzékelési reflexe kiesik (propriocepció zavara), azaz az ujjak felső felületével lefelé teszi a talajra a hátsó lábait, melynek következtében izmai elsorvadnak. Előfordulhat a vizelettartási probléma (inkontinencia) megjelenése, végül teljes hátsó testfél bénulás is kialakulhat. Főleg németjuhászoknál, boxereknél, bulldogoknál fordul elő.
Kezelése
A legjobb gyógymód a fizioterápia, ahol egy képzett szakember egy jól összarakott terv alapján dolgozik a gazdi-kutya párossal. Igen, a gazdit is bevonja, hisz otthon ő segít a kutyának a „házi feladat” elvégzésében.
Pingback: A kutyák mozgásszervi betegségei | DogBusiness
Pingback: A kutyák mozgásszervi betegségei – Gerincbetegségek 2. |