Távolugrás/Jumping games
A távolugrás egy rugalmassági, ügyességi sport. A sportfoglalkozások célja a kutyák lefárasztása, edzése, megfelelő kondícióban tartása, esetlegesen versenyre készítése
Nézzük meg mit is jelent a távolugrás?
Szárazföldi távolugrásnál:
Eszközei: a távolugró akadály és az érintésre leeső, könnyű távolságot jelölő rudak.
A rudakat 10 cm -ként lehet elhelyezni az akadályon. A kutya számára biztosítani kell a zavartalan nekifutás érdekében az akadály előtt min. 15 méter felfutási szakaszt és az akadály után min. 3 méter érkezési szakaszt.
Feladat: A kutyának egy távolugró pályán kell minél messzebbre ugornia, „repülnie” a jelzőrudak leverése nélkül. A feladat végrehajtásához csali használható, amit a kutya az ugrás befejezésével (földet éréskor) kaphat meg.
Vizes távolugrásnál (dog diving vagy dock diving):
Eszköz: vízzel teli medence és a kutya kedvenc játéka
Sajnos hazánkban még elég kevés helyen lehet űzni a távolugrás e fajtáját, mert vagy nyár kell hozzá, vagy kutyás uszoda.
Feladat: a kutya kedvenc játékát „gonosz módon” behajítjuk a medencébe és hagyjuk, hogy a kutyánk utána ugorjon. Hatalmas hasasokat tudnak produkálni és nagyon boldogok. Már amelyik nem torpan meg az utolsó pillanatban, hogy amolyan öregnénisen tottyanjon csak bele. Arra figyeljünk, hogy hidrofób kutyáknál inkább ne erőltessük ezt a sportot, inkább csak a szárazföldi változatát.
Természetesen a távolugrás is beállt már a versenyek világába. Most nézzük át ennek kicsit a szabályait.
Verseny szabályok és pontozás:
A kutyának ebben a versenyben 6-8 ugrás (a rendezőtől függ) engedélyezett, de ebbe beleszámítanak az elhibázott ugrások is. A kezdő ugrás távolságát, az emelés mértékét és az ugrás ismétlést is a kutyavezető határozza meg. A legkisebb emelési lehetőség 10 cm, de a kutyát nem kötelező minden 10 cm-ként növekvő távolságon ugratni, lehet a 10 többszöröse is a következő emelés mértéke.
Ha egy ugrás sikertelen, meg lehet ismételni, de ez sem kötelező. A kutyavezető dönthet úgy, hogy inkább emeléssel folytatja a futamot. Kisebb távolságra nem lehet kérni az állítást, csak ugyanakkorára vagy az előzőtől nagyobbra.
Ha a kutya egymás után 3 sikertelen ugrást produkál ugyanazon a távon, akkor kiesett a versenyből (további távolságot nem ugorhat). A kutyavezető bármikor dönthet úgy, hogy kiszáll a versenyből, ilyenkor az utolsó érvényes ugrása lesz a kutya eredménye.
A kutya ugrásait maximum két fő segítheti (indító és csalizó). Csalizni bármivel lehet, kivéve: étel és élőállat.
Érvényes ugrásnak számít az, amikor a kutya átugorva az akadályt, nem veri le a jelzőrudakat. Ha a kutya hozzáér a jelzőrúdhoz, de az a helyén marad, vagy kevesebb mint 5 cm-t mozdul el az ugrás érvényes. Érvénytelen az ugrás, ha a kutya kikerüli a pályát, vagy leveri a rudat, illetve ha a rúd egyik fele leseik a földre, vagy, ha több, mint 5 cm-et mozdul el a rúd.
Egy csoporton belül döntetlen esetében az a kutya kapja a magasabb helyezést, aki eredményét kevesebb próbálkozásból éri el.
A távolugró versenyen a kutyák marmagassága alapján csoport bontásban kell értékelni.
Nagyon fontos, hogy a távolugrásnál se feledkezzünk meg a kutya bemelegítéséről és a feladat végrehajtása utáni levezetésről, masszázsról. Ebben a sportban is nagyon fontos, hogy fokozatos terhelés érje a kutyát és ne állítsunk fel vele szemben irreális elvárásokat.
Fontos, hogy csak egészséges kutyákkal űzzük ezt a sportot is és minden esetben konzultáljunk előtte állatorvossal!