Súlyhúzás
A kutyás súlyhúzás, mint sport, a régi időkre nyúlik vissza, mégpedig egészen az aktívan dolgozó szánhúzó kutyákig, mint például az alaszkai malamut a szibériai husky és társaik. A ”pihenő időszakban” unaloműzésként a kutyák gazdái összemérték szánhúzó kutyáik erejét, ezzel is szórakoztatva önmagukat és a közösséget. Mára ez az unaloműzés már komoly sportággá nőtte ki magát az egész világon.
Az urbanizációval a kutyák tényleges munkafeladatai visszaszorultak és inkább igazi társállattá váltak az ember mellett. Ennek egyik következménye az, hogy mind mentális mind fizikai lefárasztásukra más megoldást kellett találni, hiszen számukra a munkavégzés, az aktív tevékenység lételem, és egészségük megóvásához is elengedhetetlen.
Bármilyen közös sport, így a kutyás súlyhúzás, az erre valóló közös felkészülés, esetleg versenyzés hatalmas összhangba hozza kutyát és gazdáját. Ez is egyfajta lépcsőfok a jobb kutya-gazda kapcsolat kiépülésében, melynek végén jobban megértjük kutyánkat és ő is jobban megért minket, hiszen a sport közben egymásra vagyunk utalva. A kutya valójában értünk dolgozik, mi pedig érte mélyülünk el és ismerkedünk meg ezekkel a sportokkal, hogy kontrollált és biztonságos keretek között kiélhessék valós ösztöneiket. Valljuk be, minket pedig igazi büszkeséggel tölt el, hogy mire is képes kutyánk.
De mielőtt mindenki rohanna és belekezdene a súlyhúzásba, fontos megjegyezni, hogy nem minden kutya alkalmas erre a sportra, bár egyre több fajtával próbálják ki a gazdák.
Verseny szempontból a legjobb teljesítményeket az úgynevezett bull típusú kutyák tudják nyújtani, mint pl.: Amerikai Stafforshire Terrier, Angol Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Amerikai Bulldog, Francia Bulldog, Amerikai Pit Bull Terrier stb. Ennek a típusú sportnak lassan már Magyarországon is hagyománya lesz, egyre több ilyen versenyt rendeznek itthon is, idén például 3 fordulós bajnokság lesz belőle. Igaz a „bull sportok” közé sorolható sportról beszélünk, mégis egyre több malinois látható a versenyzők között, ami valljuk be kelt némi feszültséget a kutyás világban.
A súlyhúzásnak is, mint a legtöbb kutyás sportnak vannak kellékei/eszközei attól függően, hogy a súlyhúzás melyik formájáról van szó.
Most nézzük meg ezeket.
- Legfontosabb: az egészséges kutya (javasolt egy alapos orvosi vizsgálat és konzultáció itt is mielőtt belevágunk ebbe a sportba)
- Súlyhúzó hám: ebből is többféle kapható a piacon, ha lehet ne a divat, hanem a kutya szempontjából válasszunk.
- Súlyok: lánc, autógumi, súlytárcsák vagy olyan eszköz, amit súlyként tudunk használni az edzésen
- Motivációs eszközök, mint pl.: labda, fogópárna, hurka, jutifalat, vagy bármi, amit kutyánk szeret. De a kutyánk húzhat parancsszóra is a mi kedvünkért, bármilyen segédeszköz nélkül.
- Nem lehet elégszer elmondani a minőségi táplálék fontosságát, hiszen abból merít erőt, amit elfogyaszt.
- Fontosnak tartom a megfelelő táplálékkiegészítők használatát is, ami a fokozott fizikai terhelés miatti sérülések minimalizálására szolgál.
- Türelem, akarat, elszántság: hiszen az edzésmunka több hetet vesz igénybe, melyet fontos jól felépíteni/összeállítani és a fokozatosság elvét betartani. Ha kell, ne szégyelljünk tanácsot kérni már rutinosabb gazdiktól esetleg szakembertől.
Mikor kezdhetjük kutyánkkal a súlyhúzást?
Ha lehetőségünk van rá, célszerű már egészen kölyökkorban tudatosítanunk a kutyánkban, mi is lesz a feladata, szoktatni a későbbi edzésmunkákhoz. Gondolok itt arra, hogy hozzászoktatni a hámhoz, azt hogy van valami mögötte, amit neki meg kell mozdítania.
Nagyon fontos megjegezni, hogy kölyökkorban ezt csak nagyon óvatosan, szépen felépítve, fokozatosan lehet, hogy ne tegyünk kárt a kutyus szervezetében.
Ebben is kérjük bátran tapasztaltabb gazdik vagy szakember tanácsát. Érdemes lehet elmenni olyan kutyaiskolákba ahol foglalkoznak ilyennel és megnézni egy-egy edzést. Ami nagyon fontos ez nem lehet kényszer a kutyának!!!! Azt is át kell gondolni, hogy milyen motivációs eszközt szeretnénk alkalmazni súlyhúzás közben, mert azzal meg kell ismertetni előtte a kutyát.
Edzésmódszerek
Fontos, hogy az edzést a kutyához igazítsuk. Minden kutya más és más, így lehet, hogy amelyik edzésmódszer az egyiknél működik, a másiknál nem. Milyen edzésmódszert választhatunk?
- lehet futtatni,
- úsztatni,
- pecáztatni,
- láncos sétára vinni és
- autógumit húzatni.
- de egy kiadós séta is hasznos lehet.
Ezekkel az edzésformákkal tudjunk kutyánk állóképességét növelni, aminek nagy szerepe van a súlyhúzásban is.
Milyen súlyhúzó sportok vannak?
- Gyorsasági súlyhúzás: ahol egy háromkerekű biciklit kell adott távolságra elvinni a lehető legrövidebb időn belül.
- Szánkóhúzás: ebben az esetben egy súlyokkal megrakott szánkót kell adott távolságon elhúzni. Itt is az időeredmény számít. Bevallom, nekem ez a kedvencem 🙂
- Kötélhúzás: két egymáshoz rugalmas kötéllel rögzített csalitárgyat kell a két egymással szemben lévő kutyának fognia. Amelyik kutya előbb elereszti a csalit az veszít. Erről a sportról olvashattok oldalunkon bővebben is.
- Súlyhúzás: egy szabadon gördülő sínpályán, súlyokkal megrakott kocsit kell a kutyának 1 perc alatt elhúznia kb. 5 méter hosszan. A legtöbb súlyt elhúzó kutya nyer.
Itt is, mint a többi sportnál is nagyon fontosnak tartom kiemelni kutyánkat minden edzés, húzás előtt melegítsük be mérsékelt mozgással, edzés után pedig masszírozzuk le alaposan tetőtől talpig.
Ne felejtsük el: Ő egy sportoló, ennek megfelelő bánásmódot érdemel!