Skip to content
Kezdőlap » YankeeGym » Kutyás futópad tréning

Kutyás futópad tréning

Futópad

A kutyás sportok közül az egyik kedvencem a futópados edzés. Hogy miért, mert itt nem csak a kutya „tombolhatja” ki magát, hanem a gazdi is. 🙂 

Először nézzük meg, hogy mi is az a kutya futópad?

A futópad kifejezetten kutyák számára tervezett, méretben és funkcióban egyaránt a kutyák igényeihez igazított sporteszköz. Találhatunk belőle nagyon sok félét az állati meghajtásútól a motorizáltig.

A futópad kutyáknak rehabilitációs célra és célzott tréningre is kiválóan alkalmas, sőt a túlfűtött egyedek könnyedén levezethetik túlzott energiájukat is.

A megfelelő mértékű napi mozgás jó formában tartja őket. Nagy előnye, hogy rossz idő esetén is megtörténhet a kutya lefárasztása, hisz gazdiként mindenki tudja, hogy „A fáradt kutya a jó kutya! :-)”

Nézzük milyen előnyei vannak még a futópadnak

  • kis helyet vesz igénybe és kielégíti a kutya napi mozgásigényének nagy részét
  • növeli koncentrációs készségét
  • segít egészséges testsúlyának megőrzésében, vagy annak elérésében
  • szép, erős izomzatot épít
  • stabil, biztonságos futófelület
  • segíthet felkészíteni versenyekre és kiállításokra
  • a kutya valódi edzését biztosíthatjuk vele zavaró hatások nélkül. 

Mindemellett a futópados tréning  növeli az állóképességet és jótékony hatással van a a szív- és érrendszer működésére és a tüdő egészségének megőrzésére. A kutyák szeretnek mozgásban lenni, és a monoton futás,vagy séta nyugtatja leginkább az idegrendszert.

Bizonyos esetekben a kutyák viselkedési zavarai és a túl magas energiaszint összefüggésben lehetnek, ezekben az esetekben is kisegítő megoldást nyújthat a futópad.

Bármilyen egyszerűnek is tűnik, a futás egy igen összetett mozgásforma és szinte az egész testet átmozgatja, fejleszti.  

Futás közben rengeteg izomcsoport összehangolt munkája zajlik (egy bizonyos mozdulatban akár 6-8 izom is részt vehet), így a rendszeres futás, komplex testi változásokat hozhat létre. 

Hogyan kezdjük?

Fontos, hogy a kutyának már az első élményei pozitívak legyenek. Jutalommal, dicsérettel szoktassuk a futópadhoz. A kutya testalkatának, életkorának, egészségi állapotának, fizikai erőnlétének megfelelően állítsuk be a szerkezetet.

Fontos megjegyezni, hogy nem minden kutya szereti meg elsőre a futópadozást, de általában a 3-4-dik alkalommal már örömüket lelik bennünk, hisz a kutyák alapvetően szeretnek futni. Így néha szükséges egy kis türelem és kivárás a kezdetekhez.

Nagyon fontos, hogy futópadra csak egészséges kutyákat lehet feltenni, ha nem vagyunk benne biztosak, először inkább konzultáljunk állatorvossal. 

Állatorvos és fizioterapeuta javaslatára is lehet futópadoztatni a kutyát, persze szigorúan szakember segítsége és tanácsai mellett.

Fontosnak tartom megjegyezni, hogy ez csak fizikai foglalkozás, az agyfárasztást továbbra is változatlan formában tudjuk megoldani a kutyánknak pl.: különféle trükkök tanításával, engedelmes munkavégzéssel vagy akár DAID formájában.

Pár szót a futópad működéséről

Az önhajtott padok működése roppant egyszerű: a kutyát a futófelületen hámmal rögzítjük (nyakörvön való futtatás TILOS), majd szép szóval, esetleg játékkal hívjuk. Először általában zavarja őket hogy bizonytalan talajon állnak és a gépek elég zajosak tudnak lenni (ezért lakásban annyira nem ajánlott, hacsak nem béketűrő vagy süket a szomszédunk 😉 ), de ha elég motivált a kutya, előbb-utóbb elindul. Nekem Conor szinte az első alkalomtól repülőrajtot mutat be, ha felkerül a padra, és szinte úgy kell lekönyörögni. Ezzel szemben Pabinak kellett 3-4 alkalom mire megszerette, de mára már ő is a rabja lett. 

Ha teszünk az eszközre kilométer-órát, akkor azzal sebességet és időt is tudunk mérni, amivel pontosabbá tehetjük az edzésprogramunkat. 

Az elektromos futópad ugyanolyan elven működik, mint az emberi. Itt mi állítjuk be a kutyának a sebességet, a dőlésszöget attól függően, hogy milyen edzéstípust szeretnénk végeztetni vele.

Azt azonban kiemelném, hogy a futópad önmagában nem elég a kutya lemozgatásához, viszont egy változatos edzésprogramba jól beilleszthető.

Nagyon fontos, ha nem kiemelten fontos ennél a fajta edzésmódnál a kutyák bemelegítése-, és nyújtása is, akár egy jó kis masszázs segítségével.

Néhány ismertebb futópad márka:

  • Firepow
  • DogPacer
  • Goplus
  • TomBox
  • Shelandy stb.

Szerző: Kovács Klaudia