Ez a sport is igen közkedvelt a bullos gazdik körében. Én azért kedvelem ezt a sportot, mert szeretem látni azt a lelki állapotot (főleg, ha sikerül lemennie ZEN-be :-), amit Coni elér a lógatás közben.
Az egyik legegyszerűbb, legpraktikusabb módszer egy kutya lefárasztására az ún. “lógatás” (angolul springpole). Ha kutyánkban van fogáskedv, és tombol benne az energia, de nincs időnk komolyabb edzésre vagy esik az eső és nincs módunk ennél többet mozogni vele, akkor ezt a sportot nekünk találták ki.:-) Nem beszélve arról, hogy a fogás erőssége és a kutya kitartása is növelhető vele.
Milyen eszköz kell hozzá?
Semmi egyéb, mint egy harapópárna, amit felakasztunk egy erősebb faágra vagy állványra és indulhat is a lógatás. Sokféle eszközt használhatunk hozzá, de arra figyeljünk, hogy az eszköz stabilan fogható, strapabíró, legyen és olyan, ami nem tesz kárt a kutya szájában. Éppen ezért nem alkalmas a labda, a túl vékony játékok, kötelek és lehetőleg kerüljük az autógumit is, mert az abban található öntött fémszálak nagyon nem tesznek jót a fogaknak!
Mire is jó a lógatás?
A fellógatott játékon, harapópárnán történő szájjal kapaszkodás erősíti a rágóizmokat, a nyakat, a hát izmait, és amennyiben úgy van elhelyezve, a hátsó lábakat is. A kitartást és a fogáskészséget is tudjuk javítani a lógatással. Nem mellékesen az önkontroll is fejleszthető eresztetéssel, közbeiktatott feladatokkal. A lógatás nem olyan egyszerű dolog, mint aminek elsőre tűnik. Miért mondom ezt? A lógatással nagyon sokat lehet trükközni pl.: a harapótárgy magasságával, minőségével (nem mindegy milyen anyagból készül, juta vagy francia stb.) is tudunk játszani. Ha lógatás közben a kutya hátsó lábai leérnek a földre, akkor azokkal is gyúrja magát fölfelé, ekkor is dolgoznak már rendesen a has és a hát izmai. Abban az esetben viszont ha teljesen fölemeljük a kutyát a földről, akkor már szinte a teljes munka áthelyeződik a törzsre.
A kutya a lógatás közben nem csak nyugodtan lóg, hanem aktívan dolgozik, küzd a zsákmányáért, és a teste közben kígyózik, forog körbe-körbe, mint egy krokodil a halálforgás közben.
Lógatás közben fontos, hogy odafigyeljünk a harapás minőségére is, ugyanis egy idő után a jó fogású kutyák is hajlamosak lehetnek levegősen fogni vagy fogheggyel csípni. Ilyenkor jó megoldás lehet ha eresztetünk a kutyával és új fogást adunk neki.
A tapasztalat azt mutatja, ha a kutya hátsó lába leér a lógatás közben, akkor nagyobb eséllyel fordulnak elő a fent említett hibák, ugyanis a kutya tudja (hisz okos élőlények), hogy van lehetősége korrigálni a fogáson.
Ha nem ér le a lába, akkor viszont nem tud korrigálni, így mindenképp új fogás kell neki, bár a bull típusú kutyák hosszú ideig képesek lennének arra, hogy fogheggyel kapaszkodjanak a zsákmányukba. Azt már említettem, hogy a harapótárgy bevonata is szoros összefüggésben van a lógatás hosszával. Azt a tárgyat ami nem csúszós anyagból készült a kutya tovább tudja fogni, így a kutya tovább marad a levegőben, azonban ekkor nem használja olyan erővel a rágóizmait. Ezzel szemben a könnyen nyálasodó, csúszós tárgyat erősen kell fognia, hogy a tárgyon maradjon, viszont ebben az esetben hamarabb fog elfáradni.
Arra figyeljünk ennél az edzésmódnál, hogy lehetőleg sikerélménnyel záruljon a kutya szemszögéből.
Amit fontos még megemlíteni
Itt is, mint minden kutyás sportban, elengedhetetlen az ízületek megfelelő védelme. Erre ma már nagyon jó táplálékkiegészítők kaphatók.
A lógatás az IRONDOG sport egyik versenyszáma
Ennél a versenyszámnál a kutya legfeljebb 3 percet tölthet a rugalmas póznán a feladat teljesítéséhez. Az óra onnantól ketyeg mikor a kutya mind a 4 lába elhagyja a talajt. A gyakorlat akkor hibátlan, ha a blöki egyetlen fogásból, újrafogás nélkül lógja végig a 3 percet. Hibák azonban ebben a sportban is megengedettek csak az pontlevonással jár. Ilyen eset amikor a kutya elereszti a fogást. Ebben az esetben az órát meg kell állítani és új fogást kell adni az eb számára. Amint a kutya mind a 4 lába ismét elhagyta a talajt, az óra újra indul. A kutya biztonsági okokból kizárásra kerül, ha négyszer elereszti a fogást. A bíró azonban négy eresztés előtt is kizárhatja a kutyát, ha úgy ítéli meg, hogy a kutya fogása nem elég biztos.
Szerző: Kovács Klaudia
Forrás: topkutya.hu