Skip to content
Kezdőlap » Blog » Egészségmegőrzés a hosszú életért

Egészségmegőrzés a hosszú életért

Amikor örökbefogadunk vagy megvásárolunk egy kutyát, akkor jó esetben 10-15 évre elkötelezzük magunkat egy élőlény gondozása iránt. Ez a fajta törődés azonban nem is olyan egyszerű sokszor, mint gondolnánk. Hisz ugyanúgy aggódunk, ha betegek, ha idősödnek, hogy megadunk-e nekik mindent, amire szükségük van? Tegye fel a kezét, aki gondolkodott már azon, hogy „Mit tehet annak érdekében, hogy kutyája sokáig vele maradjon?”

Ma erről vagyis az egészségmegőrzésről fogok picit írni nektek.

Ha röviden szeretnék fogalmazni, akkor annyit mondanék, hogy:

  • rendszeres állatorvosi látogatás
  • kiegyensúlyozott életmód és a
  • betegségek megelőzése.

Ezek nem olyan egyszerű dolgok, mint ahogy elsőre hallatszik, hisz például az egészségmegőrzés igen összetett dolog. Mire gondolok itt?

Az egészség nagyban függ a genetikától. Mit tehetek ez ellen, egyáltalán tehetünk-e ez ellen valamit?

Igen, tehetünk! Nagyon fontos, hogy honnét választunk kutyát. Egy jó tenyésztő minden, a fajta számára kötelezően előírt vagy ajánlott genetikai vizsgálatot. elvégeztet mielőtt belevág a tenyésztésbe. Így az utódok nem hordoznak örökletes betegségeket. A problémás egyedeket, pedig kizárják a tenyésztésből. A felelős tenyésztő ezen kívül odafigyel arra is, hogy minőségi eledel jusson a kis szőrpamacsok bendőjébe és nagy figyelmet fordít a szocializációjukra is annak érdekében, hogy testileg és lelkileg is kiegyensúlyozott kiskutyákat vihessünk haza.

Ha menhelyről fogadunk örökbe, sokszor előfordul sajnos, hogy nem ismert a kutya előélete, származási helye, tartási körülményei. Az állatotthonok/menhelyek azonban jellemzően minden ebet alaposan kivizsgáltatnak, így fény derülhet arra, ha van valamilyen egészségügyi problémája a kutyának. Örökbefogadás másik előnye, hogy az ivartalanítási kötelezettséggel jár, így kicsi az esélye egy betegséggel küzdő alom születésének.

A másik fontos tényező a betegségek megelőzése.

A kutyák egészségmegőrzésénél a prevenció/a megelőzés a legfontosabb. Ennek fontos részét képezi az évenkénti oltások megléte, a rendszeres (3 havonta) féreghajtás és más paraziták elleni védekezés. Jelenleg nálunk csak az évenkénti veszettség elleni oltás a kötelező, de javasolt mellé beadatni az úgynevezett kombinált oltást, ami magába foglalja a parvovírus, szopornyica, leptospirózis, fertőző májgyulladás, parainfluenza vírus és olykor a kennelköhögés elleni hatóanyagokat is. 

Kutyád ivartalanításának is számos előnye van. 

  • a felesleges szaporulat megelőzése 
  • kutatások bizonyítják, hogy az ivartalan ebek hosszabb életkort élnek meg, mint ivaros társaik
  • általa megelőzhető az álvemhesség, az emlődaganat, csökken a petefészek és a méhdaganat kockázata, megelőzhető a petefészek-gyulladás, illetve kanoknál csökken a heredaganat, a gátsérv és a prosztatarák- illetve megnagyobbodás előfordulásának esélye.

Fontos odafigyelnünk a fogak egészségére

Mert fognövekedés igen gyakori probléma a kutyáknál, főként a kisebb méretűeknél. A rossz lehelet pedig számos betegséget jelezhet előre.

És ne feledkezzünk meg a megfelelő táplálék fontosságáról sem.

Fontos, hogy az etetés mindig kutyád életkorának, méretének és egészségügyi állapotának megfelelően történjen, ahhoz igazodjon. Egy jó táplálékkiegészítő is sokat segíthet kutyád immunrendszerének megerősítésben. Érdemes szakemberrel egyeztetni ebben a témában is.

És amivel még sokat tehetsz az egészségmegőrzésért az az adott környezet. Fontos, hogy a kutya fajtájának megfelelő életteret biztosíts kedvencednek. Mire gondolok itt?

Nem biztos, hogy egy bernáthegyinek jót tesz, ha minden nap 3x fel és le kell mennie a 4. emeleti lakásba, vagy ha egy csivavának télen-nyáron kint kell lennie az udvaron. Ebből is látszik, hogy az a legjobb, ha a mi környezetünkhöz jól alkalmazkodó fajtát választunk hű társunknak. 

A fent felsoroltak mellett fontos számukra a megfelelő fekhely, ahol el tudnak vonulni és kicsit le tudnak kapcsolni a gazdiról. Az is fontos, hogy a lakás kutyabarát módon legyen berendezve. Kinti kutya esetén egy megfelelő kennel biztosítása, és nem láncon tartani, ami sajnos még mindig előfordul a kutyatartók körében.

Akár családi házas, akár panellakás kutyákról beszélünk, nem feledkezhetünk meg a megfelelő lemozgatásról sem.  És itt nem csak a testi, hanem a mentális lemozgatásra gondolok. Ha bővebben érdekelnek a kutyás sportok, olvasd el többi bejegyzésünket is! Hisz mindenki tudja „Fáradt kutya a jó kutya!” 

Igyekeztem röviden összefoglalni nektek az egészségmegőrzés főbb pontjait egy kis irányt mutatva, és ez igazából még csak a jéghegy csúcsa. Sokat tudnék/tudnánk még mesélni erről nektek. Már ebből is láthatjátok, hogy nem is olyan egyszerű a megfelelő tartási körülmények megteremtése, de higgyétek el megéri. Hisz ki ne szeretne harmonikus kapcsolatban élni kutyájával? Igazam van?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük