„Álmodtam egy világot magamnak, itt állok a kapui előtt…….” /EDDA művek/
Mondhatnám ezt is, hisz a megálmodott világom egy újabb darabkája került a helyére a hidroterápiás kutya futópaddal.
A hidroterápiás futópad…
…régi álmom volt. Hiszen egy olyan eszközzel dolgozhatok a kutyákkal, ami az egészségük szempontjából kiemelkedő jelentőségű. Meg is találtam, de tudtam, hogy beszerzése nem lesz egyszerű, hiszen több milliós gépről van szó. Bencének megemlítettem tavaly és azt mondta idén meglesz, én csak legyintettem rá. DE……tudjátok, nagyon igaz az a mondás, hogy „Merj nagyot álmodni!” Én/Mi megtettük és idén meg is valósítottuk. 😊
Kíváncsiak vagytok a történetére?
Rendben, leírom nektek röviden.
Tavaly ősszel egy szép napon besétált hozzám egy kedves gazdi Pablo nevű kutyusával. Pabinak nagy fájdalmai voltak gerincproblémájából adódóan. A gazdi elmondta, hogy az orvos hidroterápiát javasolt nekik, de az városunk 100 km-es körzetében nincsen, ő meg sajnos nem tudja megoldani, hogy Pestre hordja a kutyáját.
Összedugtuk fejünket és az ötletelést tett követte. Egyesületünk nevében beadtunk egy pályázatot városunk polgármestere felé, melyben leírtuk, hogy egy rehabilitációs központot szeretnénk kialakítani, hogy a gazdiknak helybe hozhassunk olyan szolgáltatásokat, melyekért órákat kellene utazniuk. Polgármester úr szerencsére nyitott volt a kérdésre és egy személyes találkozó után meg is indulhatott egy gyártó cég felkeresése. Sajnos Magyarországon még nem gyártják ezt a terméket, de nem adtuk fel. Bence jó pár céget megkeresett nekünk, mire megtalálta a számunkra megfelelőt. Egyeztetések sora következett, majd elindult a gyártás, nyár közepén pedig megérkezett hozzánk a hidroterápiás víz alatti futópadunk. 😊 Nagyon hálásak vagyunk a városvezetésnek, hogy ezt segítettek megvalósítani.
Most lássuk mire is jó a hidroterápiás víz alatti kutya futópad?
Ha röviden szeretnék fogalmazni, azt mondanám szinte mindenre, de úgy gondolom jobb, ha kifejtem kicsit.
Lássuk: a hidroterápia szó azt jelenti, hogy a kezelés során a víz terápiás tulajdonságait használjuk fel. Ezek közül is 3 fontos fizikai tulajdonságot emelnék ki:
- hőmérséklet
- felhajtó erő
- hidrosztatikus nyomás
A víz alatti tornához a legjobb hőmérséklet a hűvös víz, ami 28-31 fok. Fájdalomcsillapításhoz pedig ettől melegebb vízben dolgozunk.
A hidrosztatikus nyomásnak számos biológiai hatása van, így pl a perifériás vénákra és a nyirokerekre van jótékony hatással.
A víz felhajtó erejének köszönhetően pedig a test súlya a szárazföldön mérhető súly 1/10-ére csökken, ezáltal segítséget nyújt az ízületi elváltozások kezelésében.
De milyen kutyáknak is jó a hidroterápiás víz alatti futópad?
- mozgásszervi problémákkal küzdő kutyáknak segít a műtét utáni rehabilitációban, felgyorsítja és teljesebbé teszi a gyógyulást,
- ízületi problémákkal küzdő kutyáknak, időskori mozgásszervi panaszok esetén,
- túlsúlyos kutyáknak segít a fogyásban, anélkül, hogy megterhelné az ízületeket,
- sportkutyáknak segít a sportsérülések utáni felépülésben és azok megelőzésében, izomfejlesztésben
- hobby kutyáknak az állóképesség fejlesztésében és fenntartásában.
Szóval, Ti is láthatjátok, hogy elég széles kört tudunk lefedni a kutyás társadalomban. 😊
Én személy szerint Pabinál időskori ízületi problémák ellen vetem be, meg egy kis súlycsökkentésre. Coninak pedig igyekszem visszahozni a nyári melegek miatt elvesztett kondiját, de erről majd olvashattok még később is. 😉
Azt már tudjuk, mikor jó a hidroterápia. Most nézzük meg, hogy mikor nem.
A hidroterápia kontraindikációi:
– szívelégtelenség,
– bőr rendellenességei ( gyulladás, nyílt seb, sérülés, friss műtéti heg)
– láz,
– víziszonyos kutyáknál,
– vesebetegség és nyirokérbetegség esetén kiemelten fontos a víz megfelelő hőfoka,
– vagy ha még nem terheli a végtagot, kizárólag orvosi konzultáció után engedélyezett.
Nagyon fontos kiemelni, hogy konzultáljatok szakemberrel (orvos, fizioterapeuta, masszőr), mielőtt elviszitek kutyáitokat egy hidroterápiás kezelésre, akár fogyásról, akár rehabilitációról van-e szó.
Összeségében
Elmondható, hogy a hidroterápiás víz alatti futópadnak nagy jelentősége van a kutyák egészségének visszaállításában és annak megőrzésében, de ez csak az egyik eszköze. Emellett számos kiegészítő lehetőség van, mint a fizioterápia, a masszázs, a flexiós gyakorlatok, az alternatív gyógymódok. Ezek együttes használatával lehet a legjobb eredményt elérni.
Ne feledjétek, a gyógyulást még ezekkel a „csodaeszközökkel” se lehet sürgetni, hisz tudjátok a jó munkához idő kell. Így azt tanácsolom, hogy ne sürgessétek kutyátok felépülését, fogyását, fejlődését, hagyjátok, hogy a szervezetnek legyen ideje reagálni a kezelésekre és tartsátok be az orvos, a fizioterapeuta vagy a terápiás kutyamasszőr utasításait.
Igazi eredményt így EGYÜTT tudunk elérni!