Skip to content
Kezdőlap » YankeeGym » Falka Futás/Kutyás futás

Falka Futás/Kutyás futás

Amikor Pablo hozzánk került elkezdtem azon gondolkodni, hogy melyik lenne az a sport, ami kutyával együtt űzhető. Nagyon gyorsan adta magát, hogy ez nem más, mint a futás. Igen ám, de én világ életemben utáltam futni. Vesztemre vagy inkább szerencsémre 😉 megemlítettem páromnak, hogy ki kellene próbálni a kutyás futást. Na erre ő azon nyomban rendelt nekünk hámot és rugalmas pórázt is, így már nem volt visszaút, bele kellett vágni. 

Ha hiszitek, ha nem 500 méter futással kezdtem, ennyit bírtam. 🙁 Aztán elkezdtem a barátnőmmel együtt futni, és felfejlődtem mellette egészen 5 km-ig. Ekkor láttam meg egy videót a HDR-ről, és azon nyomban beleszerettem ebbe a sportba. Ebben az időben már Bencéhez jártam tréningre és megemlítettem neki, hogy összehozhatnánk egy kutyás futócsapatot. Bence, mint ahogy egy jó vezetőhöz illik, meg is oldotta ezt a kérésem. Két hét múlva már megvolt az első falkafutásunk. 🙂 

Mire is jó a falkafutás?

  • Nekem nagyon sokat segített Pablo szocializációjában, hisz ő nem igazán kedvelte a többi kutya társasgát, itt viszont fej-fej mellett kell futnia fajtatársaival anélkül, hogy megkóstolhatta volna őket. 😉
  • A falkafutás az egyik legjobb módja a kutya és nem mellesleg a magunk fizikai és mentális lefárasztásának.
  • Emellett a futás jótékony hatással van a szív- és érrendszer, valamint a tüdő működésére és az állóképesség növelésére.
  • Segít az egészséges testsúly elérésében, megtartásában a gazdi és a kutya számára egyaránt.
  • Ez egy szuper csapatépítő módszer, nem csak a kutyák, de a gazdák számára is. 
  • Sokkal élvezetesebb társaságban futni, mint egyedül. 
  • A legfontosabb pozitívumának azonban a kutya-gazdi kapcsolatépítést tartom. El se tudom mondani, hogy mennyit javult a kapcsolatunk. Ez nem véletlen. Futás közben szó szerint össze vagy kötve a kutyáddal, akit vezényszavakkal irányítasz, és nincs más dolgotok, mint élvezni a közös mozgást és a körülöttetek lévő környezetet. Imádok a természetben futni, mindig tud újat mutatni, függetlenül attól, hogy megvannak a magam kedvenc futóhelyei. A rugalmas póráz pedig a nap minden pillanatában összeköt minket csak láthatatlan formában.

Mire kell figyelnünk futáskor?

Mielőtt nekilátunk a futásnak van egy-két fontos dolog, amin érdemes végigmenni. Nézzük meg most ezeket:

  • Futás megkezdése előtt vizsgáljuk meg, hogy kifejlődött-e már a kutyusunk, általában egy éves kor elérését szokták javasolni az intenzív sport megkezdéséhez, de nagyobb testű fajtánál ez kitolódhat másfél évre is. 
  • Ez nem jelenti azt, hogy 1 éves kora előtt ne mozogjunk vele. Sőt! Amíg eléri a megfelelő kort elkezdhetjük rövidebb távon megalapozni, de nagyon figyeljünk arra, hogy ne terhelje túl magát, és ne “égessük ki” a lelkesedését se. 
  • Futás és bármilyen más sport előtt javasolt egy teljes körű orvosi vizsgálat a kutya és a gazdi számára is.
  • Nem mindegy hol futunk. Kutyával én csak és kizárólag terepen futok. Miért, mert ez terheli kevésbé az ízületeit. A betonon való hosszabb távú futtatás káros is lehet a kutya számára.
  • Természetesen itt is, mint a többi sportnál is, nagyon fontos a megfelelő bemelegítés és nyújtás is. Ezt a futás esetében is megoldhatjuk egy jó kis masszázzsal.
  • Akár versenyzünk, akár a saját örömünkre futunk, figyeljünk oda arra, hogy mindkettőnknek valóban élmény legyen! 

Mire van a futáshoz szükségünk?

  • Nekünk egy jó cipőre, de lehet kettő vagy három is, kinek mi jön be. 🙂 
  • A kutyának egy futós hámra és hozzá egy rugalmas pórázra, ami a gazdi derekára csatolható. Nyakörvbe ne futtassunk, mert húzáskor fojthatja a kutyát!!!
  • Ne felejtsünk magunkkal vinni kakitasit, hisz rendes gazdik vagyunk. Fontos a megfelelő folyadékpótlás is, ezért mindig legyen nálunk víz is. Arra azonban figyeljünk, hogy ne egyből futás után adjunk inni a kutyának, hanem várjunk vele egy 5-10 percet legalább.
  • Fontosnak tartom a megfelelő táplálékot és táplálékkiegészítők alkalmazását is. 

Hogyan kezdjünk hozzá a futáshoz?

Kezdjünk hosszú sétával, majd kezdjünk futni és lassan növeljük a távot. Emlékeztek, én 500 méterrel kezdtem, ma már 8-10 km-t is le tudunk együtt kocogni, de fontos volt a fokozatosság elvét betartani itt is, mint egyéb más sportoknál is. 

A futó szakaszok között kezdetben iktassatok be nyugodtan szüneteket, de fontos, hogy ekkor is maradjatok mozgásban, sétáljatok, játszatok. A kutya kondíciója nagyon gyorsan javul és számolj azzal is, hogy minél több mozgást biztosítassz a kutyának, annál nagyobb szüksége lesz rá, ezért idővel fáradhatatlannak tűnik majd számodra. 😀 

A kutya állapota az edzéssel viszonylag gyorsan növekszik, így annak ellenére, hogy az elején lehet, hogy gyorsabb és kitartóbb vagy (nálunk ez nem így volt 😀 ), egy idő után az ellenkezője lesz, és te leszel a lajhár mögötte. 

Azt se felejtsük el, hogy még az ember évtizedekig is lehet jó formában,  egy kutya logikusan sokkal kevesebb ideig lesz az. Ez természetesen nem több, mint 10 év, inkább 5-7 év. Ezért nagyon fontos, hogy maradj érzékeny az ő igényeire és állapotára, és időben alkalmazkodj szükségleteihez.

Pabi 6 éves és látom rajta, hogy kevésbé van oda a monoton futásért, ezért inkább vele már csak rövidebb távokon futok és helyette sokat labdázom. A helyét most kisebbik kutyám, Conor veszi át a futásban, aki viszont a száguldás rabja, így ismét magamat kell fejleszteni, hogy fel tudjak zárkózni az ő igényeihez.

Szóval, nyúlcipőt fel, és menjetek futni! 

Szerző: Kovács Klaudia