Skip to content
Kezdőlap » Blog » A kutyamancsok ápolása

A kutyamancsok ápolása

A kutyamancs, egy bámulatos „szerkezet”, mely akkor működik a legjobban, ha erős és egészséges. Ám elég egy apró sérülés és hetekig is eltarthat a gyógyulás. Azonban van pár dolog, amire, ha odafigyelünk, el is kerülhetjük a mancsprobléma előfordulását..

kutyamancsok ápolása

1. A mancsok napi szintű ellenőrzése

 Mire is gondolok itt? A mancsápolás részeként bevezethetünk egy napi „ellenőrzési” rutint. Fontos, hogy ehhez a kutya is nyugodt, oldott hangulatban legyen, főleg eleinte, míg hozzászokik a mancsának érintéséhez, ugyanis sok kutyát ez érzékenyen érint. 

Mit tehetünk, hogy segítsünk neki ebben? Simogassuk meg, beszéljünk hozzá halk, megnyugtató hangon, jutalmazzuk finom falatokkal, közben pedig gyengéden, ám határozottan fogjuk meg a mancsát az átvizsgáláshoz. Óvatosan széthúzva a talppárnákat, alaposan nézzük át a bőrt, a karmok környékén és tövénél is, látunk-e benne tüskét, toklászt, bármilyen idegen tárgyat, szennyeződést (sár, apró kavics, homok, stb.) vagy akár kullancsot. Egy törlőkendővel megszabadíthatjuk a kosztól, majd finoman távolítsunk el mindent, ami nem illik oda, de végig ügyelve kutyánk reakciójára, hisz egy összerezzenés jelezhet fájdalmat, sérülést, karcolást, zúzódást vagy egyéb, ápolásra szoruló sebet is, mellyel keressük fel állatorvosunkat!

2. A talppárnák vizsgálatának jelentősége

A kutya talppárnái arra lettek tervezve, hogy megvédjék a mancsban található apró ízületeket, csontokat. Szinte állandó kontaktusban vannak a talajjal, hatékonyan közreműködnek a járásban, a testmozgásban, egészségük elengedhetetlen a test egyensúlyának és stabilitásának fenntartásához. 

A talppárnák ellenőrzésekor nézzük meg, vannak-e rajta szúrt sebek, éles tárgyaktól (pl. fa- vagy üvegszilánk) származó vágások. Az egyik leggyakoribb sérülés, ha a talppárna egy-két rétege lehámlik a durva felületen történő tartós futás vagy csúszás, kapaszkodás közben, ugyanakkor pillanatok alatt leéghet a forró betonon és homokon is. Sérülés esetén öblítsük le kutyák számára is alkalmazható fertőtlenítőszerrel (jódos és/vagy alkoholmentes készítmény), kössük át tiszta kötszerrel, és ne hagyjuk, hogy kutyánk nyalogassa a sebet, míg beérünk vele az állatorvoshoz.

A száraz, töredezett talppárnákat bekenhetjük speciális mancsápoló krémmel, ám ha tartósan fennáll a probléma, vizsgáltassuk ki, mert betegség is állhat a hátterében.

3. Létezik a kutyamanikűr?

A kedvencként tartott kutyák gyakran nem koptatják megfelelően karmaikat a mindennapos tevékenységek közben, ezért a rendszeres karomápolásra is illik időt szánnunk. Normál esetben a karmoknak nem szabadna érinteniük a talajt, amikor a kutya egyenes felületen áll, hanem valamivel a talaj fölött kell végződnie. A túl hosszúra nőtt karmok megnehezíthetik a járást, fájdalmassá téve azt, idővel a mancsok eldeformálódásához, az ízületek és csontok torzulásához, ezáltal a testtartás megváltozásához is vezethetnek, mely további betegségek forrása lehet. A mancsokon túlnőtt karmok visszakanyarodhatnak és bele is nőhetnek a talppárnákba. Itt is érvényes a mondás, hogy jobb megelőzni, mint gyógyítani, ezért ellenőrizzük rendszeresen, legalább hetente a kutya karmainak állapotát.  

Ha úgy látjuk, itt az ideje a karomvágásnak, némi gyakorlással mi magunk is szert tehetünk a szükséges tudásra, ám ha kutyánk ellenkezik vagy bizonytalanok vagyunk, hogyan is kezdjünk hozzá, inkább kérjük kutyakozmetikus segítségét!

4. Tiszta mancs, ápolt szőr

A hosszabb szőrű kutyák mancsát több szőr fedi, melybe könnyedén beleragadhatnak nemkívánatos dolgok: tüskék, toklász, sár és egyéb szennyeződések, mely gyulladásos fertőzésekhez vezethet. A talppárnák között összecsomósodott szőrszálak pedig kényelmetlenséget okoznak, a mancson túlnővő szőr pedig megnehezítheti a járást, sima felületen, parkettán megcsúszhatnak. Fontos, hogy a mancsokon lévő szőr ápolt és lehetőleg tiszta legyen. A rátapadó dolgoktól befülledhet és kisebesedhet a bőr. 

Az ápolásban kezdetben érdemes kutyakozmetikus segítségét kérni, nehogy egy véletlen mozdulattal esetleg belevágjunk a mancsába. Útmutatásával azonban a későbbiekben akár otthon is elvégezhetjük a műveletet, de fő az óvatosság!

5. Időjárási körülmények 

 Bármennyire is idő- és időjárásálló a kutya mancsa, bizonyos körülmények között extra védelemre szorulhat. Télen a csípős hideg és a fagy kiszáríthatja, a bőr kicserepesedhet, séta közben pedig az utcákat borító sóder és vegyi jégoldók kimarhatják a bőrt, táptalaját képezve ezzel a fertőzéseknek és gyulladásoknak.

A téli sétákat követően lehetőség szerint mossuk meg vagy  áztassuk ki a kutya mancsait langyos vízben a rátapadt só illetve a bundájukba ragadt hógombocók és egyéb anyagok eltávolítása érdekében. Megelőzés képpen séta előtt bekenhetjük mancsápoló krémmel vagy használhatunk kutyacipőt is.

Nyáron, különösen hőség idején figyeljünk oda, hol és mikor visszük sétálni kedvencünket! A forró aszfalton járva akár pár perc alatt is megéghet a talppárnák bőre, ezért célszerű a kora reggeli és a késő esti órákra időzíteni mindenféle kutyás kimozdulást. Ne feledjük, hogy a homokos talaj, a sziklás, kavicsos és murvával beszórt felületek is hamar felhevülhetnek a tűző napsugarak hatására. A hőség óráiban mindenképpen kerüljük e területeket, még akkor is, ha árnyék vetül rá

Összegzés

 A kutya mancsa csodálatos szerkezet, ritkán sérül, de akkor heteken át is eltarthat a felépülés. Ellenőrizzük rendszeres időközönként, vágjuk rövidre a karmokat, tartsuk a mancsot egészségesen, hogy kedvencükkel nap, mint nap együtt indulhassunk útnak, legyen szó egy rövid sétáról vagy hosszabb túráról, közös kalandról.

Forrás:  petmd.com, thehonestkitchen.com
https://kutyabarathelyek.hu/hu/hirek/reszletek/6-tipp-a-mancsok-egeszsegenek-megorzesehez/

Ép és egészséges talppárnák a kutya mancsán   Fotó: Twitter

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük